<<< strona główna                                                                                        ARCHIWUM >>>

VI  Niedziela  Zwykła  15  lutego  2015r.  Ogłoszenia duszp.

·    W każdą niedzielę po Mszy świętej, zapraszam wszystkie dzieci do Ołtarza, po ,, Ziarno ”.

·      Pragnę z wielką radością powiadomić wszystkich Parafian, iż po przerwie, w ubiegłym tygodniu uaktywniliśmy stronę internetową naszej Parafii pod nazwą :  www.parafiakiwity.pl

·      We wtorek 17.II , przypada wspomnienie Świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny.  W tym dniu o północy kończymy czas karnawału.

·    W  ŚRODĘ  POPIELCOWĄ 18 lutego, rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Powinien to być czas wyciszenia, trzeźwości, osobistej refleksji i analizy dotychczasowego życia. Pamiętajmy o dobrych postanowieniach i wyrzeczeniach, a także o ożywieniu i pogłębieniu wiary. Msze święte w tym dniu o godz.10.00  i  17.00.  Zapraszam na Drogę Krzyżową w piątki o godz.16.00  i  na Gorzkie Żale :  w I, III, V niedzielę Wielkiego Postu o godz.9.00, natomiast w  II, IV, VI  niedzielę o godz.11.00.

·    W przyszłą niedzielę taca będzie przeznaczona na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego  w Olsztynie.  Zapraszam rodziców i dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii świętej na spotkanie  22.02, o godz.11.00.

·    Bardzo dziękuję za troskę o nasz kościół, za posprzątanie i świeże kwiaty rodzinom: Jadwidze i Iwonie Książek, Annie i Rafałowi Wojczulanio z dziećmi Michałem i Martą  oraz Agnieszce i Zbigniewowi Zawadzkim z dziećmi Kasią i Magdą. Bóg zapłać ! Proszę, aby  w najbliższą sobotę po Mszy świętej o godz.10.00, o nasz kościół zadbały: Jolanta Jackowska, Anna Mikulska i  Jolanta Świderska-Gajc.

·    Zachęcam do czytania czasopism katolickich, np. „ Gość Niedzielny ” 5.00 zł. ,  ,,Mały Gość ” 4.00 , itp.,

·    Pragnę bardzo serdecznie podziękować tym osobom, które pozytywnie odpowiedziały na apel Papieskiej Fundacji  Pomoc Kościołowi w Potrzebie i we wtorek 10 lutego, przyniosły niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny na parking przed kościołem.  Odbiorca Firma Green Office Ecologic wywiozła 3 duże palety tych elektroodpadów. W ten sposób pomagamy w realizacji misyjnych projektów edukacyjnych i humanitarnych w Afryce, a także aktywnie włączamy się w ochronę naturalnego środowiska. Bóg zapłać!

·    DRODZY  I  SZANOWNI  PARAFIANIE !!!   Z Bożą pomocą i dzięki Waszej życzliwości, zakończyłem wizytę duszpasterską, która trwała 3 tygodnie. Pozwólcie, że dziś przedstawię sprawozdanie roczne i podsumowanie kolędy. W roku Pańskim 2014  Sakrament Chrztu Świętego przyjęło 7 dzieci,  do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 4 dzieci, natomiast Sakrament Bierzmowania przyjęło 16 osób,  zaś Sakramentu Małżeństwa udzieliłem 6 parom.  Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy 11 osób.

W naszej Parafii jest 210 rodzin, czyli 826 osób zameldowanych na stale. Około 120 osób przebywa i pracuje za granicą lub w różnych delegacjach.  Prawie 80 parafian studiuje lub uzupełnia wykształcenie średnie również w soboty i niedziele. Kilkanaście rodzin nie było po kolędzie z różnych powodów : pobyt za granicą, wyjazd na zimę do rodziny, praca zmianowa, rozbite małżeństwa, alkoholizm lub tak zwane zagubienie religijno-moralne i inne.  Kilka rodzin zaprosiło mnie indywidualnie na kolędę, pozostali mogą to jeszcze uczynić.  Pięć rodzin nie ma ślubu kościelnego, choć nie zachodzą przeszkody kanoniczne. Ogarniam Ich serdeczną i ufną modlitwą. Uwidocznił się problem zamieszkiwania wspólnie pod jednym dachem przed i po zaręczynach młodych par. Tu prośba i apel do rodziców o reakcję i sprzeciw.  Od kilku lat powtarza się niestety za przyzwoleniem wierzących i praktykujących rodziców, niepokojące zjawisko, rezygnacji uczniów także  i z naszej Parafii, z uczęszczania na lekcje religii  w Szkołach ponadgimnazjalnych.  Na zakończenie kolędy odprawiłem Mszę św. dziękczynną za wszystkich Parafian, o łaskę zdrowia oraz  silnej i niezłomnej wiary.  Generalnie klimat i atmosfera wizyt duszpasterskich był bardzo dobry, miły i serdeczny. Rodziny na Księdza proboszcza oczekiwały i odprowadzały do sąsiadów. Dzieci miały przygotowane zeszyty i ,, Ziarna ”.  Niektóre rejony kolędowania podzieliłem na dwa dni, żeby nie chodzić późnym wieczorem i nie przeszkadzać w obrządku gospodarskim.  Powstaje miły i solidarny zwyczaj w sąsiedztwie i wśród znajomych, zabierania do kościoła na Mszę świętą, osób, które nie mają własnego samochodu.

Z całego serca pragnę podziękować Parafianom za ofiary kolędowe, gościnę, obiady i poczęstunki, a także za różne dary żywności ze sobą, serdeczne rozmowy, zamawianie wielu intencji Mszy świętych, nie tylko za zmarłych, ale również dziękczynnych, rocznicowych i jubileuszowych itd.( najczęściej w niedziele, ale również w dni powszednie ). Przekazuję słowa wdzięczności tym Parafianom, którzy przyjeżdżali po mnie i odwozili na zakończenie kolędy własnymi samochodami,  poświęcając swój czas i dobre serce. Przyjmijcie moi Drodzy Parafianie wraz z darem codziennej modlitwy za Was, staropolskie słowa Bóg zapłać !

·    Oto ogólne plany i zamierzenia na lata 2015-2016.

a. - powołanie do końca marca br. nowej Duszpasterskiej Rady Parafialnej na okres 5 lat, przez J.E. Księdza Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Wojciecha Ziembę.

b. - prace restauratorskie i rewitalizacja związana z przywróceniem stanu pierwotnego muru wokół kościoła.

c. - nowa ścieżka procesyjna będzie wykonana z kostki kamiennej o szerokości 3 m. dookoła świątyni.

d. - powiększenie bramy wjazdowej od wejścia głównego.

e. - powiększenie kaplicy przedpogrzebowej, przy kościele.

f. - budowa nowych chodników na Cmentarzu oraz uporządkowanie ogrodzenia za domem parafialnym.

g. - remont kapitalny dachu i wymiana dachówek na plebanii. Oczywiście to wszystko będzie realizowane według projektów i zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.